موقعیت جغرافیایی مشهد

موقعیت جغرافیایی مشهد

by ceo

در این مقاله به بررسی موقعیت جغرافیایی مشهد به عنوان مرکز استان خراسان رضوی می‌پردازیم. به لحاظ موقعیتی این شهر در 60 درجه شرقی و 36 درجه شمالی کشور قرار دارد. همسایگان مشهد از شمال شهرستان کلات و از شمال غربی درگز است. از غرب با نیشابور و چناران و از شرق با تربت جام و سرخس مجاور است. چون این شهر گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند اطلاع از موقعیت و شاخصه‌های جغرافیایی آن مهم است. از طرفی مشهد به عنوان دومین شهر پهناور کشور نیز در جایگاه با اهمیتی قرار دارد. در این مجال به بررسی جغرافیایی شهر مشهد پرداخته‌ایم. هتل لیان با کادری مجرب و سرویس‌هایی ممتاز آماده‌ی پذیرایی از شما در شهر زیبای مشهد است.

مشهدالرضا سناباد قدیم:

قدمت این شهر به حوالی قرن دوم هجری باز می‌گردد. در این منطقه دهکده‌ای به نام سناباد قرار داشته که از توابع نوغان محسوب می‌شد. نوغان یکی از بزرگ‌ترین ولایت‌های توس در آن دوران بود. قنات اصلی این آبادی سناباد نام داشت به همین خاطر روستا را هم به همین نام می‌خواندند. در بخش سرآب این قنات نیز کاخی با شکوه واقع شده بود. این کاخ به حمید ابن قحطیه تعلق داشت. این مکان بعد از شهادت امام رضا محل غسل پیکر مطهر ایشان بوده است. در نیمه‌ی قرن سوم هجری قمری این روستا مورد توجه علاقه‌مندان امام هشتم شیعیان قرار گرفت. مشهد در سال‌های 997 تا 1006 در تصرف ازبک‌ها قرار گرفت. اما در دوران شاه عباس اول دوباره رونق زیادی پیدا کرد. به تدریج شیعیان با ساختن بارگاه برای امام هشتم رنگ و بوی دیگری به این شهر دادند. امروزه بسیاری از عاشقان امام رضا برای زیارت به شهر مشهد سفر می‌کنند. چنانچه شما نیز برای زیارت و تفرج عازم مشهد هستید هتل لیان مقدم شما را خوش آمد می‌گوید. فاصله بسیار کوتاه هتل لیان تا حرم زیارت و رفت و آمد به حرم مطهر را آسان کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو اتاق از طریق سایت هتل لیان اقدام فرمایید.

آشنایی بیشتر با موقعیت جغرافیایی مشهد:

وسعت این شهرستان در حدود 10450 متر مربع برآورد شده است. فاصله‌ی مشهد از سطح دریا نیز در حدود 980 متر می‌باشد. این شهر از پایتخت سیاسی ایران یعنی تهران در حدود 934 کیلومتر فاصله دارد. این شهر بین رشته کوه‌های بینالود و هزارمسجد قرار دارد. این شهر در حوضه‌ی آبریز کشف‌رود قرار گرفته است. رودخانه‌ی کشف‌رود در گذشته آب فراوانی داشت اما اخیرا با کاهش سطح آب مواجه شده است.

بررسی دشت مشهد به لحاظ زمین شناسی:

ابعاد دشت مشهد 100 کیلومتر در طول و 25 کیلومتر در عرض برآورد شده است. رسوبات اصلی سازنده‌ی این دشت از جنس کربناته می‌باشند. شرایط زمین‌شناسی در شهر مشهد به گونه‌ای است که امکان ایجاد سفره‌های زیر زمینی آب در آن بسیار زیاد است. منبع آبی اصلی مشهد رودخانه‌ی بزرگ کشف رود است. زهکشی‌های زیاد باعث افت سطح آب در این رودخانه شده است. امروزه با قطع زهکشی‌ها در مواقع سیلابی مقداری آب از قسمت‌های سرشاخه با آن سرریز می‌گردد.

آب و هوای اقلیم مشهد چگونه است؟

یکی از مواردی که در بررسی موقعیت جغرافیایی مشهد باید مورد توجه قرار گیرد اقلیم این شهر است. موقعیت جغرافیایی خاص این شهر باعث ایجاد شرایط متغیر آب و هوایی شده است. بخش بیشتر این اقلیم دارای آب و هوایی سرو و خشک است. با این حال بخش کوچک‌تری از مشهد خشک و نیمه سرد محسوب می‌شود. قوچان بخشی از مناطق نیمه خشک و سرد اقلیم مشهد است. تابستان در مشهد بسیار گرم و خشک و زمستان نیز بسیار سرد و مرطوب است. جهت وزش باد در این منطقه بیشتر به سمت جنوب شرقی به شمال غربی می‌باشد. دمای بالا در تابستان و دمای زیر صفر در زمستان از شاخصه‌های دمایی در این شهر محسوب می‌شود.

مشهد در کمربند زلزله خیز کشور:

خراسان در طول دوران‌های مختلف تاریخی یکی از مناطق زلزله خیز ایران بوده است. آمارها نشان می‌دهند در 40 سال اخیر نیمی از کشته شده‌های زلزله در ساکن این منطقه‌ی جغرافیایی بوده‌اند. مشهد شاهد زلزله‌های ویرانگر بسیار زیادی بوده است. در سال 1084 هجری قمری و در زمان حکومت سلیمان شاه صفوی زلزله‌ای نابود کننده در مشهد رخ داد. در کتب تاریخی آورده شده که در حدود دو سوم جمعیت شهر در آن زلزله از بین رفتند. گسل شمالی مشهد از جمله گسل‌های اصلی این منطقه می‌باشد. این گسل تا توس امتداد دارد. بنابراین این منطقه همچنان در خطر وقوع زلزله‌های شدید هست.

تقسیمات شهری در مشهد چگونه است؟

یکی دیگر از بخش‌های مورد بررسی در موقعیت جغرافیایی مشهد تقسیمات شهری این منطقه است. بر این اساس این اقلیم به دو گروه:

  • منطقه‌های شهری: طبق آمارنامه‌ی مشهد ویرایش شده در سال 94 13 منطقه شهری در این شهرستان وجود دارد.
  • ناحیه خدماتی: علاوه بر مناطق شهری 38 ناحیه خدماتی نیز بر اساس منبع قبل در این شهرستان وجود دارد.

تقسیم می‌شود. شهرستان مشهد به بخش مرکزی، بخش طرقبه- بخش رضویه و بخش احمد آباد تقسیم می‌شود. علاوه بر موارد گفته شده 13 دهستان نیز در شهرستان مشهد وجود دارد.

بافت جمعیتی مشهد چگونه است؟

بخش قابل توجهی از مهاجران افغان در این شهرستان ساکن هستند. اغلب این مهاجران افغانی بعد از حمله شوروی سابق به افغانستان وارد ایران شده‌اند. طی سال‌های جنگ ایران و عراق نیز پناهجوهای عراقی زیادی در این شهر ساکن شده‌اند. طبق آمارها بافت جمعیتی در مشهد شامل:

  • 93 درصد فارس
  • 5 در صد ترک
  • 5 درصد کرد
  • 3 درصد سایر اقوام

می‌باشد.

سخن پایانی:

در بررسی موقعیت جغرافیایی مشهد به موارد مختلفی اشاره شد. این موارد از پیدایش تا موقعیت مکانی این شهر را شامل می‌شود. شرایط آب و هوایی و کمربند زلزله خیز این شهرستان نیز مورد بررسی قرار گرفت. شهر مشهد در سال‌های اخیر مورد توسعه زیادی قرار گرفته است. بخش زیادی از این توسعه در جهت رفاه حال گردشگرانی است که از سرتاسر جهان به مشهد سفر می‌کنند. هتل لیان با معماری و طراحی داخلی منحصر به فرد آماده‌ی ارائه خدمات کامل به شما عزیزان می‌باشد. فاصله کم تا حرم، پارکینگ اختصاصی اینترنت پرسرعت رایگان در اتاق‌ها و لابی هتل بخشی از امکانات هتل لیان است.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Fields marked with an * are required.
درخواست همکاری
fa_IRPersian